Ulaştırma Bakanı açıkladı: Türksat 6A uydusu 9 Temmuz’da uzaya fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk’te Fulya Öztürk’ün moderatörlüğündeki Akıl Çemberi programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

“DÜNYADA 11. UYDU ÜRETİCİSİ OLDUK”

“Koca uzay, siz ancak sizin hakkını aldığınız yörüngelere uydu fırlatabilirsiniz. Bir ihtiyacını yoksa bile sırf orayı kaybetmemek için oraya yeni uydu fırlatmazsanız o hakkınız gidebilir. Bizim şu anda 5 tane haberleşme uydumuz var. 3 tane de gözlem uydumuz var. Onlar tamamen askeri amaçlı yapılıyor.”

“Türksat’ta yetiştirdiğimiz birçok mühendisi bunların sözleşmelerinde yetiştirdik. 6A’yı üretebilmek için. Türk mühendisleriyle tasarımdan yazılıma kadar ürettik dünyada 11. uydu üreticisi olduk.”

“FIRLATMA SPACE X MERKEZİNDEN OLACAK”

“Uzayda 15 yıl daha görev yapacak bir uydumuz olacak. Fırlatılması geçici yörüngesi, ana yörüngesi ve nihai yörüngesine oturulacak. Bu sene sonunda görevine başlamış olacak. 10 yıllık bir süreç. Fikir süreci daha uzun. Uydu üretebilecek ve devamındaki cihazları üretecek bir kazanım da elde ettik.”

“Fırlatma ABD’deki Space X merkezlerinden olacak. Oradan fırlatacağız. Uydularımız askeri ve sivil haberleşme için dedik. Bizim için askeri daha kıymetli. Alçak yörünge uydularında güvende olmazsanız riskler var. Orada belli aşamalar kaydettik. Çekincelerimizi giderebilirsek Türkiye’de de hayata geçireceğiz. Uzaydaki devamlılığımızı sağlayacağız ve daha kaliteli ses ve görüntü elde edeceğiz. Hava operasyonlarımız ve yer operasyonlarımızda işe yarayacak.”

“YERLİLİK YÜZDE 80’İN ÜZERİNDE”

“10 sene 20 sene önce ‘İHA yapacağız’ tartışmalarından bugün bırakın güvenliği, orman yangınlarında 14 tane SİHA kullanılıyor. Hayatımızın o kadar içine girdi ki. Onu yapan ülke bugün geldi 6A’yı yaptı. Türksat, Tübitak, Tusaş ve Aselsan’ımız var. Onların gece gündüz özveriyle, ‘Biz yapabiliriz’ yaklaşımıyla yaptığı iştir bu. İnşallah bunun pazarlamasını da yapacağız ve satacağız. Yerlilik yüzde 80 üzerinde. Genel üretimi bizde, yüzde 10-15 civarında dış girdi var. Bu da başlangıç için çok normal.”

“BİZİM UZAYDA DA BİR VATANIMIZ VAR ARTIK ÇOK ŞÜKÜR”

“Bizim uzayda da bir vatanımız var artık çok şükür. Tahsis edilmiş Uluslararası Uzay Ajansı tarafından. Siz onu satın alıyor ve sahipleniyorsunuz. Biz şu andaki yörüngelerle sonucunu istediğimiz amacı tesis edebiliyoruz. Bizden önce fırlatılacak bir uydu var. Ondan sonra yerleştirilecek ve fırlatılacak. Hava şartlarına göre karar verilecek bir süreç. Niyetim orada olmak. 9 Temmuz’da 00.20’de fırlatılacak.”

“YENİ ZAM HAZIRLIĞIMIZ YOK”

“2022 Ocak ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, geçiş ücretlerine bu yılın başına kadar zam yapmadık. 2 yıl hiçbir iyileştirme yapmadık. Garanti ödemelerindeki açık ve bakım onarımları karşılayamaz olması sebebiyle yüzde 129 zam yapmamız gerekiyordu yapmadık. Geçen ay bir düzenleme yaptık. Şu an önümüzde fiyatları güncelleyelim diye bir program yok. Düzenleme sonrası geçen araç sayısında değişiklik olmadı.”

“HAYDARPAŞA’YI YOLCU AKTARIMINDA KULLANMAYACAĞIZ”

“İstanbul’un tarihine ışık tutmaya başladık. 12 bin adet sikke bulundu orada. Tarihi misyonunu çok düşük oranlara geldi. Marmarayla beraber garın görevini önemli anlamda tamamladığını söyleyebilirim. Bağlantıları sağlıyoruz. Yolcu aktarımında kullanmayacağız. Belli bölümleri biz, belli bölümleri Turizm bakanlığına aktardık. Bu sene sonunda bitirip Turizm bakanlığına devredeceğiz. Gar lokantasını da muhtemelen açacağız.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir