Bursaspor’un dev borcu açıklandı!

Bursaspor Kulübü’nün Olağan Divan Kurulu Toplantısı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder ve Bursaspor Başkanı Sinan Bür’ün ricasıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın ve eski Bursaspor başkanı Erkan Kamat’ın dikkat çeken katılımcılar arasında olduğu görüldü.

SAKDER: HEP BERABER AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder yaptığı açılış konuşmasında Başkan Sinan Bür ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, başarısızlığın yalnızca son döneme özgü olmadığına işaret etti. Divan Kurulu Başkanı Sakder, “Bursaspor için her kesimden destek bekliyoruz. Şampiyonlar Ligi’de ülkemizin Bayrak takımı olan kulubumuzun 3. Lig’de mücadele edeceği gerçeği ile karşı karşıyayız. 1,5 milyar liraya yakın borcuyla, yok denecek kadar az bir gelir ile en alt profesyonel ligde mücadele edecek. Maddi imkansızlığı derinden hissettiğimiz bu zor günleri atlatmak için başta eski yöneticiler olmak üzere tüm alacak sahiplerinden fedakarlık istemek mecburiyetindeyiz. Seçimden sonra planlı bir çalışma ile bir Bursa modelini ortaya koymak zorundayız. Divan olarak biz de elimizden gelen desteği vereceğiz. Seçilecek yönetimin yükü ağır, transfer tahtası için bilinenden daha ağır bir bilançoya sahibiz. Bursaspor’da 5-6 maç dahi oynamamış oyuncuların ciddi paralar talep ettiği bir dönemdeyiz. İçinde bulunduğumuz durum yükün yeni yönetime bırakılarak çözüleceği değil, bütün şehir olarak birliktelik sağlamalıyız, Büyükşehir Belediye başkanımızdan bunu rica ettik.” dedi. Başkan Sakder, ayrıca “Bugüne kadar yanlışların, transferde hesapsız hareketlerin karşılıksız olmayacağı bir Bursa modeli oluşturmalıyız. Aday başvurusu, 12 Mayıs’ta Divan Başkanlığı’mıza yapılacak. Şehrin takımını yine kentin birlikleriyle hep beraber ayağa kaldıracağız bundan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

SİNAN BÜR: BURSASPOR İÇİN BU TOPLANTI MİLAT OLMALI

Bursaspor Kulübü Başkanı Sinan Bür de yaptığı açıklamada, üzgün olduklarını belirterek “Büyükşehir Belediye Başkanımıza, kulübün gücünü, transfer tahtasını, tesisleri anlatan dosyalar hazırladık. Bursaspor’un gelirleri az ama giderleri çok, Süper Lig seviyesinde. Önceden yapılan, İbrahim başkanın döneminden sonra gelen arkadaşlar Bursaspor’a zarar vermişler, onlar kendilerini biliyor. Son dönemde de 17 transfer yapan arkadaşımız var, yönetim kurulu başkanı değildi ama başkan görünüyordu, Bursaspor ordan da bir batak devraldı. Bursaspor’u dayanışma yapmazsak kurtaramayız, canlanmak için Kent dayanışmasının olması lazım. Bursaspor’da 2008 ve 2009 grubu çok yetenekli, bir an evvel hazırlayıp takıma dahil edip, yanına deneyimli oyuncular bulmak lazım. 3. Lig’de büyük paralar harcanıyor, savaşmayı bu sene beceremedik, gençlerimiz hazır değildi, bu toplantı Bursaspor için milat olmalı. Kimse bundan kaçmamalı” diye konuştu.

BORÇ 1,5 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Akabinde denetleme raporu okunarak; personel maaş, takım, kamu, tesis, danışmanlık, doğalgaz, elektrik, şu, iç saha müsabaka giderleri, deplasman giderlerinin dahil olduğu  aylık gider raporunda giderler 11 milyon 400 Bin TL olarak açıklandı. 

Bursaspor Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda Bursaspor Kulübü’nün toplam borcu 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla 1 milyar 539 milyon 708 bin 800 TL olarak ifade edildi.

ERKAN AYDIN: PROJELER GEREKİYOR

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın da, “Bursaspor’un geldiği durum yakışmıyor. Bizler de neler yapabiliriz diye kafa yoruyoruz. Ortak akıl ile, ortak projeler ile, herkesin kendi gücü dahilinde taşın altına elini koyması gerekiyor. Yeni yönetimin, her bileşenin içerisinde olduğu doğru bir ekip ile olacak. Değişik projeler geliştirmek gerekiyor, dünyadaki bu modellere bakmak lazım. Düşüp, kalkarak başarılı olmuş pek çok takım var. Bursaspor düştüğü yerden kalkar. İnşallah hep birlikte Bursaspor’u ayağa kaldırırız” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA BOZBEY: BİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, şöyle konuştu;

“Bursa’nın mutlak suretle buradan kesinlikle dönmesi lazım, hepimiz Bursasporluyuz. Şampiyonluk sürecini de yaşadık, bu süreci de yaşadık. Bursa bunu asla hak etmiyor. Kentin marka değeri olarak gösterdiğimiz takımımızın buralarda olması, bu kentte doğan ya da doyan herkesin vicdanını sızlaması lazım. Artık dün için ugraşmayacağız. Dün bitti, yarın ne yapacağız ve tekrar yükselen, aynı zamanda her yıl bir lig atlayan Bursaspor’u nasıl inşa edeceğiz, onu görüşeceğiz. Bursaspor taraftarı, üyesi olarak karşınızdayım. Daha önce yapılanları da biyorum ama şunu herkes bilsin ki Büyükşehir Belediye Başkanı olarak asla icazet makamı olmayacağım. Ayrıca kulübün iç işlerine karışan olmayacağım. Bursaspor’un bu hale gelmesinin bir nedeni de kulübün iç işlerine karışılması. Bir kent yöneticisinin bu tür şeylere karışmaması lazım. Destek olacak, sahip çıkacağız ama kulübün yöneticileri, idarecileri var, fikir dahi söylenmemesi lazım. Bunun sorun yarattığını hep beraber gördük. Dünü düşünmeyen ama gelecekte Bursaspor’u ayağa nasıl kaldırırız çözümleriyle bu virajı döner, yine Bursaspor’u uluslararası alanda temsil ederiz, buna biz varız, emin olun. Sadece bizim olmamız yeterli değil. Yapılanların yanlış olduğunu gördük, yeni, farklı bir kurguyla Bursaspor’u ayağa kaldırmamız lazım. İş dünyası biraz mesafeli bakıyor, güven duymuyor, onların da güvenini kazanacak bir sistemin kurulması lazım. Bugün burada nasıl bir sistem ile yol alalım diye konuşmamız lazım. Yine sistemsiz bir şekilde devam edilirse, kim gelirse gelsin başarının ihtimali düşüktür. Bir sistem içerisinde mutabık kalmamız lazım. Tahta açılabilir fakat sürdürülebilir olması şartıyla. Dünü sıfırlamamız lazım, bize düşeni yapmaya hazırız. Bursaspor’u ayağa kaldırdığımızda inanın Bursa da ayağa kalkmış olacak. Sistem tartışmasını açalım derim, nasıl yol yürüyeceksek karara bağlayalım, yol alalım” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: BURSADABUGUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir